Rüşvet almakla suçlanan Menendez’e kendi partisinden istifa çağrıları

ABD’de hakkında ‘rüşvet’ iddiasıyla soruşturma başlatılan Demokrat Partili Senatör Bob Menendez’e kendi partisinin içinden istifa çağrıları geldi. Soruşturma sebebiyle geçen hafta geçici olarak ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı’ndan ayrıldığı açıklanan Menendez ise istifa etmeyeceğini söylemişti.

‘İDDİALAR KAMU GÜVENİNE ZARAR VERDİ, İSTİFA ETMELİ’

Reuters’ın aktardığına göre, Demokrat Parti içinden kamuoyu önünde Menendez’in istifasını talep eden isimler arasında Menendez’in temsil ettiği New Jersey’nin valisi Phil Murphy ve eski Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi de var. Demokrat Partili Ohio Sentörü Sherrod Brown da konuya ilişkin açıklamasında, “Senatör Menendez, kamu güvenine zarar verdi; ABD Senatosu’ndan istifa etmeli” derken, Pennsylvania Senatörü John Fetterman, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, Menendez’i istifaya çağırdı.

Demokrat Senatör Peter Welch de Menendez’e yönelik iddiaların ‘etkili bir senatör olma kapasitesine zarar verdiğini’ ifade ederek Menendez’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.

BEYAZ SARAY: CİDDİ BİR MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de ‘rüşvet almakla’ suçlanan Demokrat Senatör Bob Menendez hakkındaki iddiaları ‘ciddi bir mesele’ olarak ele aldıklarını bildirdi.

AA’nın haberine göre, 25 Eylül Pazartesi günü düzenlediği günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Jean-Pierre, Demokrat Parti’nin lideri olarak ABD Başkanı Joe Biden’ın, rüşvet almakla suçlanan Demokrat New Jersey Senatörü Menendez hakkındaki tutumuna ilişkin bir soruya, bunu ‘ciddi bir mesele’ olarak gördükleri yanıtını verdi.

Jean-Pierre, Menendez’in Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığından ayrılmasının doğru bir karar olduğunu, bu hususta başka bir konuda verilecek kararın Menendez’in kendisi ve Senato liderliğine ait olacağı değerlendirmesinde bulundu.

KOMİTE BAŞKANLIĞINI GEÇİCİ OLARAK BIRAKMIŞTI

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, 22 Eylül’de bir açıklama yaparak, “Senatör Menendez, sorun çözülene kadar haklı olarak Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden geçici olarak ayrılmaya karar verdi” demiş, Menendez’in ‘kendini adamış bir kamu görevlisi’ olduğunu, adil yargılanma hakkına sahip olduğunu belirtmişti.

Menendez ise aynı gün yaptığı açıklamada, istifa etmek gibi bir planının olmadığını bildirmişti Menendez, “Bazılarının bir Latino’yu yargılayıp koltuğundan etme konusunda ne kadar acele ettiği gözümden kaçmıyor. Hiçbir yere gittiğim yok” diye konuşmuştu.

Ne olmuştu?

New York Güney Bölge Federal Mahkemesi’ne sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez ve eşi Nadine Arslanian’a, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti. Federal savcılar, bir yıldan uzun süredir devam eden soruşturma kapsamında, Menendez’in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.

İddianamede ayrıca, Menendez’in senatörlük makamını kullanarak altın ve nakit para dışında usulsüz şekilde ev ipoteği ödemeleri, usulsüz iş tazminatı ve lüks bir araç edinme gibi yolsuzluk işlerine karıştığı iddia edilmişti. İddianame ile New Jersey’nin Demokrat Senatörü Menendez’e 10 yıl içinde ikinci kez yolsuzlukla ilgili suçlama yöneltilmiş oldu.

Menendez, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) müfettişlerce, bankacılık suçlarından davası süren emlak devi ve eski banka yöneticisi Fred Daibes’ten Adalet Bakanlığı’ndan bağlantılarını kullanmak karşılığında rüşvet almakla soruşturuluyordu. Menendez’in, evinden çıkan külçe altın ve nakit para ile lüks hediye şeklindeki rüşvetleri eşi Nadine Arslanian aracılığıyla kabul ettiği belirtiliyordu.

Ayrıca senatöre karşı yürütülen soruşturmalar arasında, sektörde tecrübesi olmamasına karşın ABD genelindeki helal sertifikasyonunu üstlenen Mısır merkezli start-up firması “IS EG Halal”den ihaleyi kazanması karşılığında rüşvet aldığı da ileri sürülüyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x