İsrail’den müzakerelere “isim listesi” şartı

İsrail’in müzakereler öncesi Gazze’deki esirlerin isim listesini istediği iddia edildi.

Yediot Ahronot gazetesine konuşan üst düzey siyasi bir kaynak, İsrail müzakere heyetinin, Gazze Şeridi’nde ateşkesi görüşmek üzere Kahire’ye gitmek üzere olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Adı açıklanmayan kaynak, İsrail heyetinin, Gazze’de hayatta olan esirlerin isim listesini almadan bir yere ayrılmayacağını kaydetti.

İsrail merkezli “Walla” haber sitesinin, ismini açıklamadığı İsrailli bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, Tel Aviv yönetimi, Mısır ve Katar’a, “Hamas hayatta olan esirlerin isim listesini açıklamadan” müzakerelere devam etmeyeceğini iletti.

KAHİRE’DE MÜZAKERELER SÜRÜYOR

Mısır’ın El-Kahire televizyonuna konuşan üst düzey bir kaynak daha önce yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanmasına yönelik devam eden müzakerelere yarın Kahire’de devam edileceğini belirtmişti.

Gazze’de ateşkes ve karşılıklı esir takasına ilişkin müzakereler, Mossad Başkanı David Barnea başkanlığındaki İsrail heyeti, CIA Direktörü William (Bill) Burns, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kemal ve Hamas heyetinin katılımıyla Fransa’nın başkenti Paris’te 24 Şubat’ta sonlanmıştı.

İSRAİL’DE REFAH HAZIRLIĞI

İsrail savaş kabinesi, müzakerelere devam edilmesi için Katar’ın başkenti Doha’ya “düşük seviyeli bir heyet gönderilmesini” kararlaştırmıştı.

Buna karşın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki saldırılardan kaçan yaklaşık 1,5 milyon kişinin sığındığı güneydeki Refah kentine saldırı ve buradaki sivillerin tahliye planlarını onaylamak için hafta başı kabineyi toplayacağını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x