Binance’a 4 milyar dolarlık fatura

 

Habere göre müzakereler, CEO Changpeng CZ Zhao’nun ABD’de cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması olasılığını da içeriyor. Bazı uzmanlar Zhao’nun ya da şirketin federal suçlamalar karşısında uzlaşma isteğinden şüphe duyuyor.

Adalet Bakanlığı’nın soruşturmaları, Binance’in İran ve Rusya’ya yönelik yaptırımlardan kaçtığı ve Hamas ile mali bağlarını sürdürdüğü iddialarını kapsıyor. Bu soruşturmalar FTX’in kurucusunun dolandırıcılıktan mahkum edilmesinin ardından kripto para sektörüne gölge düşürdü. Binance için yasal zorluklar DOJ ile sınırlı değil; Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da borsayı ve Zhao’yu Haziran 2023’te müşteri fonlarını kötü yönetmek ve menkul kıymet ihlalleri yapmakla suçlayan bir dava açtı. Yılın başlarında, Mart 2023’te, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Binance’i sürekli türev düzenleme ihlalleriyle suçladı.

Faaliyetlere devam

Binance, 2018’den bu yana Adalet Bakanlığı’nın hedefinde. Federal savcıların, firmanın kara para aklamayı önleme politikaları ve Zhao’nun 2020’deki iç yazışmalarına ilişkin iç kayıtları talep ettiği iddia ediliyor.

Binance, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Rus kullanıcıların uluslararası yaptırımlardan kaçmasına izin verdiği iddiaları nedeniyle de Adalet Bakanlığı tarafından soruşturuluyor.

Adalet Bakanlığı potansiyel bir çözüm olarak, Binance’in suç işlediğini kabul etmesini ve uyumluluk takibine tabi tutulurken önemli para cezaları ödemesini gerektirecek bir ertelenmiş kovuşturma anlaşmasını değerlendiriyor. Bu yaklaşım, borsanın piyasada aksamaya yol açmadan faaliyetlerine devam etmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu konuda bir karara Kasım ayı sonuna kadar varılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x