Yeşil Sol Parti Şırnak milletvekilleri zırhlı araç şoförünü sordu

DİYARBAKIR- Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Şırnak Milletvekilleri Ayşegül Doğan, Newroz Uysal Aslan ve Mehmet Zeki İrmez, Şırnak’ta zırhlı polis aracının 12 yaşındaki bir çocuğa çarpmasıyla ilgili açıklama yaptı.

‘VALİLİK OLAYI KABUL ETTİ’

Yetkililer tarafından şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadığına dikkat çeken vekiller, “Hastane yetkililerinden aldığımız bilgilere göre; T. A. 3 gündür Batman’da zırhlı araç çarpması nedeniyle geçirdiği ‘beyin zarı kanaması’ teşhisiyle müşahede altında tutuluyor ve tedavisinin nasıl ilerleyeceğine kanamanın durumuna göre karar verilecek. Valilik makamı ile yaptığımız görüşmede yaşananların ‘çok üzücü’ olduğu ifade edilerek olay kabul edildi ancak Şırnak Valisi Cevdet Atay ve Vali Yardımcısı Ahmet Kavanoz ile konu hakkında görüşme çabalarımız sonuçsuz kaldı” dedi.

‘ZIRHLI ARAÇ KULLANIMINDAN DERHAL VAZGEÇİLMELİDİR’

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hazırladığı “Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri Araştırma Raporu”na da değinen vekiller, büyük yankı uyandırması gereken bu olayın ‘kaza’ diye nitelendirilmemesi gerektiğini belirttiler:

“Bu ilk değil ve son olması için temennide bulunmak yetmiyor. Son 10 yılda Şırnak’ta en az 25 çocuk zırhlı araçların çarpması sonucu hayatını kaybederken en az 30 çocuğun yaralandığı bilinmektedir. Araçları kullanan kamu görevlilerinin en emin oldukları durum korunup kollanacaklarıdır. Yetkililer tarafından görevlilere sağlanan bu dokunulmazlık zırhı ise araçları kullananlara fütursuz bir öz güven sağlamaktadır. Sokaklar, zırhlı araçlarla gezilen ve korku dağıtılan mekanlar değil özgürce koşturan ve çocuklarla yaşam bulan alanladır. Yerleşim merkezlerinde güvenlikçi politikaların doğrudan yansıması olan zırhlı araç kullanımından derhal vazgeçilmelidir. Süregelen yaşam hakkı ihlallerinin üzerinin örtülmesi ve cezasızlık politikası uygulamalarına son verilmelidir. Olaya karışan görevliler hakkında derhal idari soruşturma yürütülmeli, adalet ayrımsız biçimde sağlanmalıdır. Yaşam hakkı ihlal edilen, yaralanan ve geleceği tehdit altında olan tüm çocuklar ve yurttaşlar adına her hak ihlalinin takipçisi olacağız.”

Vekiller, Şırnak Valiliği’ni yetkilerini kullanmaya, kamuoyunu sağlıklı ve doğru bilgilendirmeye, İçişleri Bakanlığı’nı da sorumluluğunu yerine getirmeye davet etti.

AYŞEGÜL DOĞAN’DAN SORU ÖNERGESİ

Öte yandan Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Doğan, Yerlikaya’ya, “İçişleri Bakanlığı, 30 Ağustos’ta zırhlı polis aracı ile 12 yaşındaki çocuğa çarpan polis memurunun görevden alınması için herhangi bir talimat verdi mi?” diye sordu.

Ne olmuştu?

Şırnak’ta 30 Ağustos’ta zırhlı polis aracı 12 yaşındaki bir çocuğa çarptı. Ağır yaralanan 12 yaşındaki çocuk, Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahalenin ardından durumu ağırlaşan çocuk, Batman’daki özel bir hastaneye sevk edildi. Çocuğun tedavisi devam ederken kafa travması geçirdiği ve durumunun iyiye gittiği belirtildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x